Ծնվել է 1959թ. նոյեմբերի 22-ին Երեւանում:
1980-1981թթ. աշխատել է Ռիբնիցա քաղաքի (Մոլդովա) ցեմենտ-շիֆերի գործարանի տնտեսագետ: 1983-1986թթ.՝ Մասիսի շրջանի «Հայէլեկտրամեքմատ»  միավորման ավագ տնտեսագետ: 1987-2000թթ. եւ 2007-2012թթ. զբաղվել է ձեռնարկատիրությամբ. 1992-1995թթ. աշխատել է Մոսկվայում, 1997-1999թթ. եղել է «Արսօյլ» ՀՁՓԲԸ եւ «Հայագրոբանկի»  խորհուրդների նախագահը: 1999-2001թթ.՝ Ագրոարդյունաբերական բանկերի միջպետական ասոցիացիայի փոխնախագահ:
1990-1994թթ. եղել է ՀՀԿ անդամ, 1991-1992թթ.` ՀՀԿ քաղաքական խորհրդի անդամ: 2002 թվականից Միավորված աշխատանքային կուսակցության հիմնադիր ղեկավարն է:
2000-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 29 ընտրատարածք): ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: 2001-2003թթ.` ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի իրավական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում չի ընդգրկվել:
2003-2007թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՄԱԿ):  ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ,  ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի իրավական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵԽԽՎ քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի անդամ: «Միավորված աշխատանքային կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար:
2012-2017թթ. ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակ): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ:
2021թ. հունիսի 20-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համապետական ընտրական ցուցակով:
Պարգեւատրվել է Մոսկվայի 850-ամյակի մեդալով (1998թ.), ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի բարձրագույն` «Համագործակցություն» շքանշանով (2005թ.), «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի (2006թ.) եւ «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի (2015թ.) մեդալներով:
Ամուսնալուծված է, ունի երկու զավակ:
ԱԺ Նախագահ  |  Պատգամավորներ|  ԱԺ խորհուրդ  |  Հանձնաժողովներ  |  Խմբակցություններ  |  Աշխատակազմ
Օրենսդրություն  |   Նախագծեր  |  Նիստեր  |   Լուրեր  |  Արտաքին հարաբերություններ   |  Գրադարան  |  Ընտրողների հետ կապեր  |  Հղումներ  |  RSS

В 1980 г. окончил Ереванский институт народного хозяйства. Экономист.
1992-1995 гг. - работа в Москве, 1997 -1999г г. - председатель советов СП ЗАО “Арсойл” и “Агробанк”, 1999-2001г г. - вице-президент Межгосударственной ассоциации агропромышленных банков.
1990-1994гг. - член РПА, 1991-1992гг. – член Политсовета РПА. С 2002 года учредитель-руководитель Объединенной трудовой партии.
2000-2003 гг. депутат НС (избирательный округ № 29). Член Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам. 2001-2003гг. – заместитель председателя комиссии по правовым вопросам Межпарламентской Ассамблеи СНГ. Во фракциях и депутатских группах не состоял.
2003-2007гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, ОТП). Член Постоянной комиссии НС по внешним связям, заместитель председателя комиссии по правовым вопросам Межпарламентской Ассамблеи СНГ, член комиссии по политическим вопросам ПАСЕ. Руководитель фракции “Объединенная трудовая партия”.
2012-2017гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, избирательный список партии “Процветающая Армения”). Член Постоянной комиссии НС по внешним связям. Член фракции “Процветающая Армения”.
20 июня 2021 года избран депутатом НС по общегосударственному избирательному списку партии «Гражданский договор».
Награжден медалью “В память 850-летия Москвы” (1998г.), высшим орденом Межпарламентской Ассамблеи СНГ “Содружество” (2005г.), медалью "За заслуги перед Отечеством" I степени (2006г.) и медалью "За заслуги перед Отечеством" II степени (2015г.)